×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Karpathos a jeho dlhá história

Ak by sme sa pozreli do najstaršej mytologickej histórie, zmienky o Karpathose nájdeme v spojení s gréckymi hrdinami i bohmi. Podľa legendy ostrov obývali božskí Titáni (potomkovia bohyne zeme Gaie a boha neba Úrana), predovšetkým Iapéthos.
Ostrov si od počiatku svojich dejín, datovaných ešte pred obdobím Krista, prešiel celým radom vojen. Či už za vlády Minojcov, mykénskych Grékov alebo Dórov, na Karpathose sa striedali obdobia strádania a kultúrneho rozkvetu. Vznikli mestá, tzv. polis, ktoré fungovali ako samostatné, suverénne celky.

Karpathos-historia.jpg

Stretnutie s Karpathosom za slávneho obdobia Tetrapolis

Kvarteto z týchto miest dosiahlo zvláštny význam a podľa ich počtu získal ostrov názov Tetrapolis, čo môžeme preložiť ako Štvormestie. Išlo o tieto mestá:
  • Poseidion (dnešná metropola Pigadia na juhovýchode),
  • Vroukounda (neďaleko obce Avlona na severe),
  • Arkeseia (blízko letoviska Arkasa na juhozápade),
  • Nisyros (na ostrove Saria neďaleko pláže Palatia).
Nepodstatné nie je ani obdobie bojov s Peržanmi a peloponézska vojna, počas ktorej stál Karpathos na strane vtedy veľmi významných Atén. Počas bojov sa ale nakoniec pridal ku Sparte a neskôr sa dostal pod nadvládu Rímskej ríše.

Karpathos pod tureckým jarmom

Obdobie 6. až 10. storočia nášho letopočtu sa nesie v znamení častých útokov zo strany Saracénov a Maurov. V druhej polovici 10. storočia sa Karpathos v bojoch proti Arabom stal základňou Byzantskej ríše. Nasledujúce storočia sa vlády nad ostrovom postupne ujíma Byzantská ríša, Arabi, benátske šľachtické rodiny, rytieri rádu svätého Jána (Maltézsky rád) a nakoniec aj Osmanská ríša.
Ani vývoj v nasledujúcich rokoch neznamenal upokojenie situácie. Počas takmer 400 rokov sa domorodci vyrovnávali so striedaním vlády Turkov, Grékov, Talianov a ďalších národov.

Ako sa Karpathosu podarilo začleniť do slobodného Grécka

Novodobá história neprináša významnejšie zmeny. I napriek víťazstvu v gréckej oslobodeneckej vojne (1821 – 1830) je Karpathos naďalej ovládaný Osmanskou ríšou a ostrov zostáva z politického hľadiska až do polovice 20. storočia stále veľmi nestabilný.
Zásadným okamihom sa koncom druhej svetovej vojny (v roku 1944) stalo oslobodenie ostrova od talianskej vlády, pod ktorú patril od roku 1912. Až tri roky po skončení vojny sa Karpathos vďaka Veľkej Británii spolu s celým súostrovím Dodekanéz pripojil ku Grécku.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám