Autá, busy, motorky, to je doprava a preprava po Karpathe

Malé rozmery, početné pohoria a minimum obcí patria k dôvodom, prečo sa na ostrove Karpathos nerozvinula bežná dopravná sieť. Chýbajú železničné trate a diaľnice, k dispozícii je iba niekoľko hlavných ciest s veľkým počtom serpentín a medzinárodné letisko slúžiace najmä turistickému ruchu.

Karpathos-doprava.jpg

Letecky na Karpathos

Medzinárodné letisko Karpathos (Kratikós Aeroliménas Karpáthou) bolo vybudované v roku 1970 necelých 10 kilometrov južne od hlavného mesta Pigadia. V súčasnej podobe slúži od modernizácie v roku 2009.

Autobusom po Karpathose

Premávku po ostrove zabezpečujú pravidelné linky KTEL. Hlavne počas hlavnej sezóny je nutné počítať s tým, že autobusy nejazdia presne na čas, odporúčame preto prísť na zastávku radšej o niekoľko minút skôr. Cestovný lístok je pomerne lacný, jeho výška však nie je jednotná a závisí od zvolenej trasy. Autobusy fungujú iba cez deň a v nedeľu nejazdia vôbec.

Taxíkom a požičaným vozidlom naprieč Karpathosom

Na ostrove sú taxíky označené štandardným nápisom TAXI. Pevné stanovištia majú v hlavnom meste a pri niektorých väčších hoteloch. Taktiež je možné ich objednať telefonicky cez infolinku taxislužby. Do ceny sa spravidla započítava i miesto, odkiaľ taxík prišiel. Vždy sa radšej opýtajte dopredu na cenu, aspoň orientačne. Večer sú sadzby spravidla vyššie.
V letoviskách na Karpathose (vrátane rekreačných stredísk Lefkos, Ammoopi či Arkasa) existuje celý rad požičovní áut, skútrov a štvorkoliek. Odporúčame však využiť služby cestovnej kancelárie FISCHER, ktorá zabezpečuje prenájom áut prostredníctvom zmluvnej požičovne vozidiel za cenovo výhodných podmienok. Informácie o možnostiach prenájmu vozidiel a cenách vám poskytne delegát, ktorý vám zabezpečí aj rezerváciu a odovzdanie vozidla a odporučí zaujímavé miesta a vhodné cesty.

Dopravné predpisy na Karpathose

Pri jazde po Karpathose sa riaďte podobnými dopravnými predpismi ako v Európe. Zopakujte si tie najzákladnejšie:
  • V obciach je maximálna povolená rýchlosť 50 kilometrov za hodinu, mimo nich 80 km/h.
  • Vodič nesmie za jazdy telefonovať.
  • Bezpečnostné pásy sú povinné pre obidvoch cestujúcich na predných sedadlách.
  • Deti musia mať vždy detskú sedačku.
  • Pre motocyklistov platí povinnosť prilby na hlave.
  • Pri jazde na kruhovom objazde má vždy prednosť sprava idúce vozidlo.
Smerové tabule sú písané v gréčtine i latinke. Upozorňujeme, že štýl jazdy väčšiny Grékov je svojrázny, preto buďte na ceste obozretní a vyhnite sa zbytočnej nerozvážnosti.