×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Filipíny a dôležité informácie o nich

Čo základného by ste mali vedieť o Filipínach? Prejdite si náš stručný prehľad, nájdete v ňom celý rad užitočných informácií.

Štátne zriadenie

Od roku 1986 je Filipínska republika parlamentnou demokraciou, hlavou štátu je prezident, ktorý je volený priamou voľbou na šesťročné obdobie.

Administratívne členenie

Administratívne sa Filipíny delia na tri ostrovné skupiny Luzon, Visayas a Mindanao. Tie sú ďalej správne členené do 18 regiónov, 81 provincií, 144 miest, 1 490 obcí a 42 029 malých obcí.

Filipiny-Manila-je-hlavnym-mestom-Filipin.jpg

Časový posun

Časový posun Filipín je plus 7 hodín oproti zimnému stredoeurópskemu času. Pokiaľ u nás v zime máme napríklad 10 hodín, na Filipínach už je podvečerných 18 hodín (v lete, pri posune času, je 17 hodín).
  • Počas zimného času: Filipíny + 7 hodín
  • Počas letného času: Filipíny + 6 hodín

Mena a peniaze

Menou je tu filipínske peso (PHP), ďalej delené na 100 centavos. V obehu sú mince v nominálnej hodnoty 10 a 25 centavos a 1 a 5 peso a bankovky 10, 20, 50, 100, 500, 1 000 a 2 000 peso. Najvýhodnejšie zameniteľnou cudzou menou je americký dolár, ktorého kurz sa priemerne pohybuje okolo 45 PHP za 1 USD.

Komunikácia

Internet

Vo väčších mestách je dostupná hustá sieť internetových kaviarní, cena za jednu hodinu pripojenia je priemerne 50 PHP. Vo väčších hoteloch je bežne dostupná WiFi sieť. Pre pripojenie k internetu je možné na Filipínach tiež zakúpiť predplatenú dátovú kartu, ktorej cena sa pohybuje okolo 50 PHP za deň.

Pošta

Pošty v turistických oblastiach fungujú dobre, ich otváracia doba je zvyčajne od 9 do 17 hodín s dvojhodinovou poludňajšou pauzou. Pohľadnice či listy putujú do SR zhruba týždeň.

Telefonovanie

Hustá sieť mobilných operátorov zabezpečuje vo väčšine krajiny kvalitné mobilné spojenie. S problémami sa môžete stretnúť iba v odľahlých častiach Filipín. Spojenie s Európou uskutočníte aj prostredníctvom pevnej telefónnej siete na poštách, v hoteloch či z búdok na predplatené karty. Pri volaní z hotelov si radšej vopred overte cenu, tarify môžu byť veľmi vysoké.

Dôležité čísla

Medzinárodná predvoľba 0063

Záchranné zložky

  • Hasiči: 16016
  • Polícia: 117, 166
  • Ambulancia: 117, 16911

Kontakty na úrady

Veľvyslanestvo Slovenskej repubiky v Jakarte 
JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29
103 10 Jakarta
Indonézia
Tel.: +62 213101068
Fax: +62 213101180
Mobil: +62 816783043 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.jakarta@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/jakarta

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť vo veľkých mestách je na Filipínach na veľmi slušnej úrovni. Mimo nich sú zdravotnícke zariadenia všeobecne zanedbané a s nedostatočnou starostlivosťou či erudíciou lekárov. Za ošetrenie sa vždy platí v hotovosti, ceny sú vyššie ako v Slovenskej republike, pred cestou sa odporúča uzavrieť v SR vhodné cestovné pripoistenie.

Colné predpisy

Pri prílete na Filipíny je každý turista povinný vyplniť colnú deklaráciu. Povolený je dovoz vecí osobnej spotreby, 200 ks cigariet, 50 ks cigár a 2 litre alkoholu. Pod vysokými trestami je prísne zakázaný dovoz ovocia, zbraní, pornografie, vzácnych kovov neuvádzajúcich pravú rýdzosť, protištátnych materiálov a prístrojov na prevádzkovanie hazardných hier. Je zakázaný vývoz koralov a orchideí.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám