1. Fischer.sk
  2. Egypt
  3. Fauna a flóra

Egyptská fauna a flóra

Egyptskú vegetáciu tvoria najmä úžitkové rastliny. V údolí Nílu rastú palmy, najhojnejšie palma datľová. V oázach a v nílskej delte sa darí banánovníkom, olivovníkom, viniču hroznorodému, tabaku, bavlne a ibišteku.

V národnom parku Ras Muhammad na Sinaji rastú mangrovy, ktoré sú podľa odborníkov na životné prostredie druhou najsevernejšou skupinou mangrových kerov na svete. Tieto stromy rastú v slanej vode a sú pre ekosystém danej oblasti mimoriadne dôležité.

Karavány plné dromedárov

V Egypte môžete pozorovať niekoľko stoviek druhov vtákov. Z cicavcov žije v púšťach hyena žíhaná, šakal alebo fenek, púštny zajac a celý rad ďalších, prevažne drobných živočíchov.

Egypt-fauna1.jpg Egypt-fauna2.jpg

Z domácich zvierat prevláda chov somárov a vodných byvolov, ktorí sa využívajú ako ťažné zvieratá v poľnohospodárstve, ďalej kôz, oviec a hydiny. K čiste hospodárskym zvieratám je, bohužiaľ, potrebné počítať aj jednohrbé ťavy, ktoré vo svojej pôvodnej divokej forme už úplne vyhynuli.

Na faunu je veľmi bohaté Červené more. Okrem bežných rýb a mnoho druhov koralových rybiek sa tu vyskytujú napríklad i delfíny. Ak ste priaznivci potápania, oblasť Marsa Alam je jednou z najkrajších lokalít na potápanie na svete.