Doprava a preprava v Chorvátsku

Cestná sieť v Chorvátsku je pomerne hustá a neustále sa zlepšuje. Krajina v poslednej dobe výrazne investovala najmä do rozvoja svojej diaľničnej siete. Jej celková dĺžka už dávno prekročila 1 000 kilometrov a umožňuje rýchlu cestu z Istrie až na juh Dalmácie.

Diaľničné poplatky (cestarina) sa vyberajú formou mýta, vždy za konkrétny prejdený úsek diaľnice. Mýto sa platí aj za prejazd mosta na ostrov Krk a za rýchlostnú cestu na Istrijskom polostrove (takzvaný istrijský Ypsilon), vrátane tunelu Učka.

Informácie o aktuálnej výške poplatkov na väčšine diaľnic nájdete na internetovej stránke www.hac.hr. Informácie o úseku diaľnice medzi hraničným priechodom Macelj a Záhrebom nájdete na stránke www.azm.hr a o komunikáciách na Istrii na serveri www.bina-istra.com. Ceny pohonných hmôt a zoznam plynových staníc nájdete na stránkach www.hak.hr a www.ina.hr.

Na čo si dať pozor pri cestovaní autom po Chorvátsku

Vodiči musia byť obzvlášť počas prázdnin pripravení na hustnú premávku a časté kritické situácie. Riadeniu vozidla venujte zvýšenú pozornosť a pri jazde dodržiavajte pravidelné prestávky. Najčastejšími príčinami nehôd slovenských občanov na chorvátskych komunikáciách sú práve únava po dlhej jazde, neprimeraná rýchlosť a nedodržiavanie dostatočnej vzdialenosti v kolóne.

Do-ktorehokolvek-hotela-v-Chorvatsku-sa-pohodlne-dostanete-po-ceste.jpg

V Chorvátsku je síce povolené až 0,5 promile alkoholu v krvi vodiča, avšak v prípade dopravnej nehody je požitie alkoholu považované za zásadnú priťažujúcu okolnosť. Preto sa pred alebo počas jazdy vyvarujte konzumácii alkoholu.

Zákazy a rýchlosti na chorvátskych cestách

Počas jazdy je zakázané používať mobilný telefón s výnimkou prístrojov hands-free. Dieťa mladšie ako 5 rokov musí vždy sedieť v detskej autosedačke a všetci cyklisti do 16 rokov sú povinní mať pri jazde bezpečnostnú prilbu.

Najvyššia povolená rýchlosť na chorvátskych diaľniciach je 130 kilometrov za hodinu, na komunikáciách pre motorové vozidlá 110 kilometrov, mimo obce 90 kilometrov a v obci 50 kilometrov za hodinu. Pri jazde za dažďa, najmä na obecných komunikáciách, odporúčame zvýšenú opatrnosť.

Pokuty v Chorvátsku

Pozor tiež na platenie pokút, aj tých nižších. Ak vodič odmietne zaplatiť blokovú pokutu polícii na mieste, je riešenie priestupku v Chorvátsku postúpené príslušnému priestupkovému súdu. Polícia môže na zabezpečenie prítomnosti vodiča počas konania alebo následného výkonu trestu zadržať pas alebo občiansky preukaz cudzieho štátneho príslušníka na dobu až 8 dní.

Pokuty za priestupky boli v ostatnej dobe výrazne zvýšené. Prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti mimo obec sa trestá peňažnou pokutou v rozmedzí 500 až 7 000 HRK, v obci pokutou v rozmedzí 300 až 15 000 HRK. V krajných prípadoch nezaplatenia pokuty môže súd udeliť vodičovi trest odňatia slobody až na 60 dní.

V prípade dopravnej nehody je nutné, aby si vodič vozidla od polície vyžiadal záznam o poškodenom vozidle. Bez tohto dokladu nie je povolené vycestovať z Chorvátska.

Po ceste autom z požičovne

V Chorvátsku veľmi dobre funguje sieť miestnych požičovní automobilov i medzinárodných reťazcov ako Europcar, Herzt alebo Sixt. Automobil si môžete požičať v kamenných pobočkách v mestách i v ich zastúpeniach na recepciách hotelov alebo na letiskách.

Po Chorvátsku trajektom

V Chorvátsku funguje vďaka dlhému a členitému pobrežiu, lemovanému stovkami ostrovčekov a polostrovov, veľmi rozvinutá trajektová doprava.

So spoločnosťou Jadrolinija si môžete spríjemniť cestu do miesta prázdninového pobytu, ale tiež urobiť pekný výlet pozdĺž chorvátskych brehov.

Trajekty pre cestu na ostrov Lošinj

Cesta autom na ostrov Lošinj vedie najprv cez ostrov Krk, spojený s pevninou plateným mostom. Pokračuje trajektom na ostrov Cres a po ňom cestou až na Lošinj, kde je potrebné využiť ďalší most. Toho si však kvôli jeho dĺžke 10 metrov možno ani nevšimnete.

  • Linka 332: Valbiska (Krk) – Merag (Cres)
  • Linka 334: Brestova (Krk) – Porozina (Cres)

Trajektova-doprava-medzi-jednotlivymi-chorvatskymi-ostrovmi-je-nevyhnutnostou.jpg

Trajekty pre cestu na ostrov Brač

Trajekty prichádzajúce zo Splitu sú komfortnejšie, z hornej otvorenej paluby je možné pozorovať okolitú krajinu, vnútorné priestory majú aj bar s občerstvením. Počas letnej sezóny je vhodné dostaviť sa do prístavu aspoň hodinu pred vyplávaním.

  • Linka 631: Split – Supetar (45 minút)
  • Linka 638: Makarska – Sumartin (40 minút)

Trajekty pre cestu na ostrov Hvar

Trajekty z Drveniku sú menšie a lacnejšie, navyše ich dosť využívajú zásobovacie vozidlá. Preto neurobíte chybu, ak budete v prístave už hodinu pred vyplávaním.

  • Linka 635: Split – Stari Grad (120 minút)
  • Linka 632: Drvenik – Sućuraj (35 minút)

Trajekty pre cestu na polostrov Pelješac

Prístavisko nájdete v meste Ploče a plavbou do Trpanje si výrazne skrátite cestu na polostrov Pelješac, ku ktorému je prístup po pevnine oddelený územím Bosny a Hercegoviny.

  • Linka 633: Ploče – Trpanj

Trajekty pre cestu na ostrov Mljet

Trajekt odchádza z prístavu Prapratno na polostrove Pelješac a za slabú hodinku dorazí do mestečka Sobra na ostrove Mljet.

  • Linka 832: Prapratno – Sobra

Vzduchom

Najväčšie medzinárodné letisko Chorvátska sa nachádza v hlavnom meste Záhreb. Veľmi frekventované letiská, najmä v letných mesiacoch, sú tiež v turistických centrách ako Split, Dubrovník, Zadar či Pula. Ďalšie, menšie letiská, sú k dispozícii v Osijeku a na ostrovoch Krk a Brač. Celé chorvátske územie je pokryté množstvom neveľkých športových letísk.

Po železnici

Železničná sieť zaisťuje spojenie predovšetkým v oblastiach na severe a východe. Dalmácia a ďalšie prímorské časti Chorvátska sú väčšinou pre vlaky nedostupné.