×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
  1. Chorvátsko
  2. Dalmácia
  3. Mista
  4. Vranské jazero

Vranské jazero

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Vranské jazero
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Vranské jazero, vtáčie a rybie raj

Veľmi pekné Vranské jazero neďaleko dalmatínskych rekreačných stredísk Biograd na Moru , Zadar , Vodice a Šibenik je najväčší v celom Chorvátsku . Pýši sa bohatým podvodným životom a ornitologickou rezervácie (od r. 1983) s hniezdiskom mnohých významných vtáčích druhov.

Vranské jazero (celková plocha cez 30 km 2) sa rozlieva na rozhraní Zadarskej a Šibenicko-kninskej župy. Má pretiahnutý tvar s dĺžkou asi 14 kilometrov a šírke maximálne 3,5 kilometrov, rovnobežný s pobrežím Jadranu, ktoré sa od neho tiahne doslova, čo by kameňom dohodil. U letoviska Pakoštane je to sotva tisíc metrov pevniny, u juhovýchodného okraja ho s morom dokonca spája úzky prieplav Prosika asi 800 metrov dlhý (vďaka tomu je voda v jazeru ľahko slanej).

Na prechádzke k Vranskému jazeru

Do Vranského jazera, nazvaného podľa hradu Vrana na severe, priteká voda predovšetkým z potokov na západe a odteká priesaky pod povrchom do Pirovackého zálivu. Žijú v ňom sladkovodné i morské ryby a hojne sa využíva k športovému rybolovu.

K Vranskému jazeru, zvlášť k jeho severným a severozápadným brehom, prilieha rozsiahla zóna bažín a močiarov, vyhlásená veľkým množstvom hniezdiacich vtákov. K ich poznaniu možno využiť loď so sprievodcom. Okolie jazera je od roku 1999 chránené ako prírodné park (Park prirode Vransko jezero).

  • Neváhajte teda a navštívte Vranské jazero v Dalmácii.

Podobná miesta

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám