×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Fauna a flóra nielen v národných parkoch Dalmácie

Nášho sprievodcu prírodou Dalmácia začnime návštevou tunajších národných parkov, ktoré tvoria plnú polovicu všetkých chorvátskych rezervácií tejto kategórie. Ide o ostrovy Kornati a Mljet, krásne údolia rieky Krky a divoké pohoria Paklenica. Už len to dostatočne svedčí o kráse a výnimočnosti dalmatínske prírody.

Dalmacie-Souostrovi-Kornati,-jeden-z-magnetu-Dalmacie-(1).jpg

NÁRODNÉ PARKY DALMÁCIE

Názov Rozloha v km2 Najvyšší bod v m Rok vyhlásenia Zaujímavosť
Národný park Kornati 218 237 1980 Zvyšky rímskej stavby v prielive Mala Proversa, ktorá pôvodne
Národní park Krka 109 350 1985 Skradinské vodopády vysoké takmer 46 metrov
Národní park Mljet 54 392 1960 Tisíc metrov dlhá jaskyňa Movriča
Národní park Paklenica 95 1 757 1949 Tiesňava Klenac v kaňone Velika Paklenica

Kvety, stromy a ďalšie vegetácie Dalmácie

Flóra v Dalmácii má stredomorský ráz s prevahou stále zelené vegetácie, však súvislých porastov, najmä listnatých, nie je veľa. V nižších polohách rastú kroviny a zakrpatené stromy, vo vyšších prevažujú kríky ako vavrín, šalvia alebo vítečník.

Zo stromov sú rozšírené borovice a v prímorských oblastiach importovanej palmy, cyprusy a oleandre. Delta rieky Neretvy preslávila ako poľnohospodárska oblasť, v ktorej sa pestujú citrusy, zelenina i ovocie. Na Hvare sa darí levanduľu, pozdĺž celého pobrežia vínnej réve.

V Dalmácii je živo na zemi i pod vodou

Dalmatínsku pevninu obýva početné drobná zver typická pre faunu Stredomorí vrátane zajacov, hlodavcov, plazov, jarabíc a kún. Z väčších cicavcov možno v horských oblastiach stretnúť líšku, vysokú a čiernu zver aj medveďa (ktorého možno radiť medzi nebezpečné zvieratá). K miestnym špecialitám sa radia promyka mungo dovezené na ostrov Mljet, kde sa živia hojnými hadmi, a šakaly na polostrove Pelješac.

Bohatý život v Jadranskom mori reprezentujú živočíchy v podaní hlavonožcov, mäkkýšov a rýb ako mugil, Kanica, mačka, makrela, mieň, treska alebo tuniak.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám