×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Kde sa nachádzajú Kapverdské ostrovy a ich zemepis

Zoznámte sa s Kapverdami (portugalsky Cabo Verde, anglicky Cape Verde) na mape sveta: patrí k nim 10 väčších vulkanických ostrovov a 5 malých ostrovčekov s celkovou rozlohou 4 033 kilometrov štvorcových. Sú roztrúsené v Atlantickom oceáne zhruba 680 kilometrov od východného pobrežia Afriky (Mauretánia a Senegal) a 1 400 kilometrov južne od Kanárskych ostrovov, kde vytvárajú súostrovie v tvare obrieho rožku. Spolu s Azorskými ostrovmi, Madeirou a Kanárskymi ostrovmi sa označujú ako tzv. Makaronézia.

Kapverdy-Kapverdska-krajina-je-sopecneho-povodu.jpg

Sopečný pôvod (vznikli oddelením Afriky od Južnej Ameriky pred 180 miliónmi rokov) vyformoval na Kapverdách vskutku bizarné prírodné scenérie. Väčšinu povrchu ostrovov tvoria silne erodované lávové polia a kamenisté púšte. Poľnohospodárska pôda zaberá len 11 percent.

Geografický prehľad Kapverdských ostrovov

Náveterné ostrovy (Balavento):

Názov Rozloha v km2
Santo Antao  779
Boa Vista  620
Sao Nicolau  343
Sao Vicente  227
Sal 216
Santa Luzia  45

Záveterné ostrovy (Sotavento):

Názov Rozloha v km2
Santiago  991
Fogo 476
Maio 269
Brava 67

Ako vyzerá povrch Kapverd

Krajine východne umiestnených ostrovov (Boa Vista, Maio a Sal) dominujú púštne roviny, nízke kopce, duny a slané jazierka. Západné ostrovy (Brava, Fogo, Santa Luzia, Santiago, Santo Antao, Sao Nicolau a Sao Vicente) sú hornaté. Jediný doteraz aktívny vulkán Pico do Fogo sa nachádza na ostrove Fogo a so svojimi 2 975 metrami je zároveň najvyšším bodom Kapverd.

Krajina trpí kritickým nedostatkom pitnej vody. Celkový ročný úhrn zrážok je len 100 až 300 milimetrov, jazerné kotliny a korytá riek sú väčšinou vyschnuté.

Kapverdské ostrovy a ich demografia

Kapverdy sa administratívne členia na 22 okresov nazývaných concelhos. Obyvateľstvo (Kapverďania) tvoria väčšinou potomkovia portugalských kolonizátorov a otrokov. Z nich 65 % sú Kapverdskí mulati 15 % Fulbovia a 15 % Balantovia. Silný vplyv Portugalcov má za následok aj náboženskú determináciu ostrovov, kde z 95 % prevláda katolícka viera.

Najväčším mestom Kapverd je metropola Praia na ostrove Santiago, v ktorej žije viac ako 13 0 tisíc ľudí z celkového počtu 540 tisíc obyvateľov. Ďalšími väčšími mestami sú:

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám