×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

História Kapverd v kocke

Pred začiatkom európskej kolonizácie neboli Kapverdské ostrovy nikdy obývané. V roku 1456 ich pod vlajkou Portugalska objavil benátsky moreplavec Alvis Cadamosto a v roku 1496 sa stali oficiálnou portugalskou kolóniou.

Kapverdy-Mesta-na-Kapverdach-vacsinou-nie su-prilis-stare.jpg

Išlo o veľmi strategické miesto pre neskoršie plavby do Ameriky aj pre južnú cestu do Indie. Kapverdy preto od svojho objavenia obchodne prekvitali a začiatkom 16. storočia sa stali dôležitým prekladiskom otrokov zo západnej Afriky. Ekonomický rast trval až do 18. storočia, kedy význam ostrovov začal upadať a obyvateľstvo migrovalo, predovšetkým do Brazílie a USA.

Cesta Kapverdských ostrovov k samostatnosti

V 19. storočí vrcholila hospodárska kríza posilnená niekoľkými hladomormi. Potom sa kapverdská ekonomika na chvíľu spamätala a ostrovy opäť prosperovali ako prekladisko transatlantických lodí. Po vybudovaní Suezského prieplavu však úpadok pokračoval a ekonomicky sa Kapverdy začali vzmáhať až s rozvojom turistického ruchu v druhej polovici 20. storočia.

V 50. rokoch minulého storočia vrcholili nacionalistické snahy o odtrhnutie sa od Portugalska pod vedením PAIGC (Africká strana za nezávislosť Guiney a Kapverdských ostrovov). Najprv sa zmenil štatút Kapverd z kolónie na zámorskú provinciu a v roku 1975 vyhlásili ostrovy nezávislosť. Od roku 1992 sú Kapverdské ostrovy politicky stabilnou demokratickou republikou.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám