×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Fauna a flóra v podaní kapverdskej prírody

Príroda Kapverdských ostrovov nekypí pestrosťou a hojnosťou ako v iných tropických oblastiach. Flóra na Kapverdách je kvôli nedostatku vody a vulkanickému podložiu veľmi chudobná a zahŕňa len 250 pôvodných druhov.

Akú vegetáciu nájdete na Boa Viste a ďalších ostrovoch

Lesy neexistujú, tu a tam môžete vidieť palmy a palmové háje, tropické ovocné stromy, čajové a kávové plantáže, polia cukrovej trstiny alebo typické savanové trávy a kry. Typickým zástupcom vegetácie je „dračí strom“ (Dracaena draco) s pichľavou rozložitou korunou. Vzhľadom na odľahlosť ostrovov tu rastie asi 80 endemitov, napríklad zeler tornabenea a množstvo akácií.

Kapverdy-Aj-napriek-rozsiahlej-pustnej-oblasti-panuje-na-Kapverdach-culy-zivot.jpg

Na tomto zúfalom stave sa, bohužiaľ, zásadne podieľal človek. Za 5 storočí od objavenia Kapverd tu vysadil exotické nepôvodné druhy, spôsobil eróziu pôdy a pôvodné bohaté rastlinstvo takpovediac úplne zlikvidoval.

Žraloky, hmyz a ďalšie živočíchy Kapverdských ostrovov

Pevninu ovládajú predovšetkým vtáky (zato cicavce chýbajú), z ktorých mnohé patria medzi ohrozené druhy. Najmä na ostrovoch Fogo, Santa Lucia, Nasa a Nicolau hniezdia exempláre, ktorých je na svete už len niekoľko desiatok, napríklad ngon-ngon, škovránok poľný alebo raritné druhy morských vtákov, ako je čajka striebristá.

Vnútrozemie je domovom množstva suchomilných plazov, obzvlášť jašteríc obrých (50 centimetrov dlhé druhy vyhynuli asi pred 50 rokmi). Z rozličných zástupcov ríše hmyzu sa tu vyskytujú mnohonôžky, motýle a chrobáky.

Okolité more je vyhláseným rajom rybárov a potápačov. V miestnych vodách narazíte na exotických zástupcov rýb a iných morských živočíchov, najmä obrovských korytnačiek morských. Nechýbajú langusty, delfíny, menšie žraloky a veľryby.

Prírodné parky na Kapverdách

Počet a rozsah chránených oblastí na Kapverdských ostrovoch sa neustále rozširuje. K najobľúbenejším v súčasnosti patria:
  • Fogo Natural Park (Cha das Caldeiras)
  • Monte Velha Forest Perimeter
  • Topo da Coroa or Tope de Coroa – Santo Antão
  • Monte Gordo – Sao Nicolau
  • Moroços – Santo Antao
  • Cova/Ribeira da Torre/Paul – Santo Antao
  • Norte da Boa Vista (Norte Park) – Boa Vista
  • Monte Verde – Sao Vicente
  • Rui Vaz and Serra de Pico da Antónia – Santiago
Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám