×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Nezabudnite na dôležité informácie o Kapverdských ostrovoch

Štátne zriadenie Kapverd

Turisticky stále lákavejšie Kapverdské ostrovy sú demokratickou parlamentnou republikou na čele s prezidentom voleným na dobu 5 rokov. Výkonnú moc zastáva vláda 12 ministrov, ktorým predsedá premiér menovaný prezidentom. Zákonodarným orgánom je jednokomorový parlament (národné zhromaždenie), ktorý má 72 členov a jeho mandát trvá tiež 5 rokov.

Administratívne členenie Kapverdských ostrovov

Administratívne sa štát spravuje pomocou 22 okresov nazývaných concelhos, ktoré sa ďalej členia na farnosti (freguesias).

Kapverdy-Administrativnym-centrom-jednotlivych-ostrovov-Kapverd-su-vacsie-mesta.jpg

Kapverdské ostrovy – časové pásmo

Časový posun Kapverdských ostrovov sú 2 hodiny oproti stredoeurópskemu času. Ak u nás máme napríklad 10 hodín dopoludnia, na Kapverdách je len 8 hodín ráno. To platí v zime, v lete, kedy na Slovensku máme letný čas, sa posun zvyšuje na 3 hodiny.

  • Počas zimného času: Kapverdy – 2 hodiny
  • Počas letného času: Kapverdy – 3 hodiny

Kapverdská mena a peniaze

Menovou jednotkou je kapverdské escudo (CVE), ktorého pevný kurz voči euru je 1 EUR = 110 CVE. V obehu sú mince v nominálnych hodnotách 1, 5 10, 20, 50 a 100 escudos a bankovky v hodnotách 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 escudos.

Euro je najlepšie a najvýhodnejšie zmeniteľnou menou v krajine ako v bankách, tak aj v zmenárňach. V niektorých hoteloch, reštauráciách a nákupných centrách sa ním dá priamo aj platiť. Vo väčších mestách a turistických centrách bez problémov zaplatíte tiež medzinárodnými platobnými kartami.

Prepitné je bežnou súčasťou platobnej kultúry na Kapverdách. Jeho výška je úplne v rukách zákazníka, ale odráža sa od nej ďalšia ochota obsluhujúceho personálu. Ideálnym spôsobom, ako ho odovzdať chyžným je do vlastných rúk.

Pobytová taxa

Na Kapverdách je zavedená pobytová taxa vo výške 2 EUR/osoba/noc. Taxa je povinná pre každú osobu staršiu ako 16 rokov. Poplatok sa hradí na recepcii hotela.

Komunikácia

Kapverdy a internet

Internet je spravidla vcelku slušne dostupný vo väčších hoteloch, v nákupných centrách vo veľkých mestách a tiež na letiskách.

Kapverdská pošta

Pošty fungujú od 8 do 15.30 hod. okrem víkendov.

Telefonovanie na Kapverdách

Ostrovy patria do roamingovej zóny 3 a pokrytie mobilným signálom je veľmi zlé, v niektorých oblastiach je dokonca úplne nedostupný. Do Európy sa najjednoduchšie dovoláte z recepcie hotela alebo oveľa lacnejšie z predplatených telefónnych kariet, ktoré môžete využiť v pomerne hustej sieti telefónnych búdok.

Dôležité telefónne čísla na Kapverdách

Medzinárodná predvoľba Kapverdských ostrovov je +238.

  • Polícia: 132
  • Hasiči: 131
  • Záchranná služba: 130
  • Informácie: 116, 1080

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone

Avenida da Liberdade 200, 5 Esq.,
1250 - 147 Lisboa,
Portugalsko
Tel.: +351 213583300
Fax: +351 213583309
Mobil: +351 917340255 (pohotovostný mobil)

Zdravotná starostlivosť na Kapverdách

Zdravotná starostlivosť je na Kapverdách na kvalitatívne nižšej úrovni ako sme v Európe zvyknutí, ale v porovnaní s kontinentálnou Afrikou je stále nadpriemerná. V prípade náhlych zdravotných problémov navštívte niektorú zo štátnych kliník, ktoré sa nachádzajú na každom z obývaných ostrovov. Nepretržite funguje zdravotné stredisko Centro de Saúde na Boa Viste. Za lekárske zákroky sa platí v hotovosti na mieste, preto je pred cestou vhodné uzatvoriť kvalitné zdravotné pripoistenie.

Colné predpisy Kapverdskej republiky

Colné a devízové predpisy pre dovoz a vývoz sa často menia. Preto je vhodné opýtať sa na ich aktuálnu úpravu pri vybavovaní víz, prípadne priamo na kapverdskej colnej správe, aké predpisy sa vyžadujú pre občanov Slovenska.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Kapverdách.)

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám