História Brazílie

Najstaršie dôkazy o ľudskej prítomnostiAmerike boli objavené práve v Brazílii. Ostatky ľudskej lebky sa našli v štáte Minas Gerais v juhovýchodnej časti Brazílie a odhaduje se, že môžu byť staré až 11 tisíc rokov. Najstaršie pôvodné keramické výrobky boli nájdené v Amazonskom pralese a ich vek sa odhaduje na cca 8 tisíc rokov.

Historie Brazílie

Pôvodných obyvateľov Brazílie bolo asi 7 miliónov. Išlo hlavne o kočovné kmene, ktorých živobytie spočívalo len v jednoduchom poľnohospodárstve. Hoci spolu jednotlivé kmene často bojovali a ani kanibalizmus v tom čase nebol nijako ojedinelý, kultúrno bola vtedajšia spoločnosť na pomerne vysokej úrovni. Potomkovia pôvodných obyvateľov žijú dnes prevažne v oblasti Amazónie (asi 200 tisíc domorodých Indiánov).

Portugalský Nový svet

V roku 1494 podpísali Španieli a Portugalci v Tordesillas zmluvu o rozdelení sveta, v ktorej sa dohodli, že územie Brazílie pripadne Portugalsku. O 6 rokov neskôr priplával k brehom Brazílie prvý Európan, kapitán Pedro Alvares Capral. Tým začala portugalská kolonizácia Brazílie.

Portugalci spočiatku profitovali hlavne z ťažby dreva, z ktorého sa vyrábalo červené farbivo. Ďalšou pomerne výhodnou komoditou bol cukor. Pre prácu na rozľahlých plantážach sa do krajiny dovážali čierni otroci z Afriky.

Kolonizácia Brazílie

Ku koncu 17. storočia sa na území dnešného štátu Minas Gerais objavili náleziská zlata a diamantov, čo prispelo k motivácii Portugalcov expandovať ďalej do vnútrozemia. Nasledovalo obdobie masívnej portugalskej kolonizácie, o čo sa zaslúžili najmä tzv. bandeiras – prieskumníci, ktorí predovšetkým v 18. storočí prenikali do vnútrozemia a objavovali nové územia.

K dôležitým medzníkom brazílskej histórie 19. storočia patrí:

  • Najskôr sa Brazília stala útočiskom kráľa Jána VI., pravdepodobne jediného panovníka, ktorý vládol monarchii z exilu.
  • Vyhlásenie Spojeného kráľovstva Portugalska, Brazílie a Algarve (1815).
  • Vznik samostatného Brazílskeho cisárstva (1822) na čele s Pedrom I., synom Jána VI.
  • Po smrti Pedra I. viedol krajinu jeho syn Pedro II.

Cesta k moderným dejinám Brazílie

V 19. storočí sa najbohatší obchodníci dohodli na podpore zvrhnutia cisára a vyhlásení republiky (1889). Nastalo obdobie krehkých vlád a častých prevratov, v krajine vládla nestabilita a korupcia. V roku 1956 bol zvolený prezident Juscelino Kubitschek, politik českého pôvodu, ktorý sa okrem iného zaslúžil o vznik projektu nového hlavného mesta Brasilia. Kubitschka v roku 1961 vystriedal populistický politik Jani Quadros, ktorý bol ale v čele krajiny len niekoľko mesiacov, než z vlastnej vôle sám rezignoval.

Nastala politická kríza, ktorá v roku 1964 vyvrcholila zvrhnutím prezidenta Goulart a prevzatím moci vojenskou juntou, ktorá sa držala pri moci až do polovice 80. rokov. Členovia tejto vlády majú na svedomí vraždy a únosy mnohých odporcov režimu, ku ktorým došlo pod krycím názvom Operácia Condor.

V roku 1990 nastúpil do prezidentského úradu Collor de Mello ako prvá hlava štátu zvolená v priamej voľbe. Od roku 2003 do roku 2011 bol prezidentom obľúbený Lula da Silva. Jeho nástupkyňa Dilma Rousseff bola zosadená v roku 2016 a na jej miesto nastúpil Michel Takmer. 1. januára 2019 bol do úradu prezidenta vymenovaný Jair Bolsonaro.

Významní prezidenti Brazílie

Meno Funkčné obdobie Zaujímavosť
Deodoro da Fonseca 1891 Prvý brazílsky prezident po zvrhnutí cisára Pedra II.
Venceslau Brás 1914-1918 Vyhlásením vojny Ose vstúpila Brazília do 1. svetovej vojny
Getúlio Vargas 1930-1945, 1951-1954 Prvýkrát vládol ako diktátor
Juscelino Kubitschek 1956-1961 Dedko jeho matky sa narodil v južných Čechách
Ernesto Geisel 1974-1979 Zaslúžil sa o počiatok uvoľnenia vojenského režimu
Dilma Rousseff 2011-2016 Prvá žena vo funkcii

Ako išel čas v Riu de Janeiro

Ešte v 16. storočí by málokto odhadoval, že sa z neveľkej osady stane už o storočie neskôr hlavné mesto Brazílie. Vtedy bola krajina ešte stále portugalskou kolóniou. Neďaleko osady sa však našli bohaté zásoby zlata a diamantov, a tak sa čoskoro malá dedina premenila v najvýznamnejšie mesto celej krajiny a budúce sídlo kráľovskej rodiny.

Začiatkom 18. storočia v čase napoleonských vojen bol portugalský kráľ Ján VI. a členovia jeho rodiny nútení utiecť z krajiny a za svoje útočisko si vybrali práve Rio. Princ Pedro I. neopustil krajinu ani po páde Napoleona a zostal v Brazílii vo funkcii regenta. Za vlády vnuka Jána VI, cisára Pedra II. Brazílskeho, došlo v roku 1888 k zrušeniu otroctva a v roku 1889 tiež monarchie a vyhláseniu republiky. Pedro II. vzal za vďaku exil vo Francúzsku.

V 20. storočí sa Rio ďalej rozvíjalo, hoci v roku 1960 stratilo štatút hlavného mesta Brazílie. Dnes je Rio de Janeiro jedna z najvýznamnejších metropol sveta, kotrú navštívia každý rok milióny návštevníkov.