Kvalita dopravnej siete v Brazílii klesá od pobrežia smerom do vnútrozemia. Kým veľké aglomerácie pri Atlantiku sa pýšia desiatkami kilometrov diaľnic, veľkými medzinárodnými letiskami aj železničným spojením, amazonské dažďové pralesy sú takmer nepriestupné.
Na diaľniciach a rýchlostných komunikáciách je maximálna povolená rýchlosť 80 km/h, v obciach 60 km/h. Dopravné predpisy inak zodpovedajú európskym. Všeobecne nie sú Brazílčania ukážkovými vodičovi a nedá povedať, že by boli ani obzvlášť trpezliví a ohľaduplní. Značkami a pravidlami cestnej premávky si hlavu príliš nelámu. Obzvlášť opatrní tak musia byť hlavne chodci.
Pokiaľ ide o parkovanie, obrňte sa pevnými nervami. Voľných miest je všade poskromne a v blízkosti pláží sa šanca zaparkovať rovná takmer zázraku. Hoci v uliciach často uvidíte zaparkované autá v troch radoch, vedzte, že ani v Brazílii to nie je povolené. Ak by sa vám podarilo nájsť vhodné miesto, parkovacie automaty nehľadajte. Nič také Brazília nepozná. Stretnúť sa môžete maximálne s obsluhou parkovisko, ktorá vyberá poplatky.
Ak by ste sa rozhodli požičať si auto, čo je napríklad v Riu pomerne drahá záležitosť a nie je pre to ani moc dôvod, počítajte s niektorými brazílskymi špecifikami. Požičovne áut majú svoje pobočky na letiskách a v podstate vo všetkých hlavných turistických centrách. Vozidlo smie viesť len osoby staršie ako 18 rokov, ktoré vlastní vodičský preukaz minimálne 2 roky. Požičovňa po vás bude chcieť pas a platbu kartou. Zmluvu si poriadne prečítajte a overte si, či je v nej zahrnuté povinné ručenie. Náklady v prípade nehody bývajú značné. Priemerná cena sa pohybuje od 70 reálov vyššie.
V Riu je v prevádzke viac ako 800 autobusových liniek, čo znamená tisíce mestských autobusov v uliciach metropoly. Vzhľadom na množstvo liniek sú informácie odkiaľ, kedy a kam sa akým autobusom dostať nie vždy presné, preto je najlepšie sa radšej vopred opýtať. Niektoré autobusy majú spoločné zastávky s metrom a môžete tak dopravu dobre kombinovať.
Metro v Riu má dve linky, je dobre udržiavané, bezpečné a spoľahlivé. Vlaky metra jazdia od skorých ranných hodín do polnoci vo všedné dni a v sobotu, v nedeľu do 23 hodín. V čase, keď v Riu prebieha karneval, je metro v prevádzke nonstop. Cestovné sa hradí kartou MetroRio, jedna jazda stojí necelé 4 reály.
Dnes už je v Riu funkčná iba jedna linka klasické električky a tá už je skôr len turistickou atrakciou. Prejsť sa v nej však predstavuje unikátny zážitok. Ide o historický voz, který jazdí skrze štvrť Santa Teresa cez akvadukt Carioca.
Využiť je možné aj moderné nízkopodlažné "električky". Ich výhodou je pohodlie, ale hlavne to, že zatiaľ čo autobusy môžu uviaznuť v zápche, VLT ide bez ohľadu na dopravnú situáciu. Ak sa teda potrebujete dostať do centra a nespoliehať na prejazdnosť ciest, VLT znamená skvelú alternatívu.
Žltých taxíkov je v Riu požehnane po celom meste a zastaviť si vozidlo možno v podstate kdekoľvek. Len úplne výnimočne sa stáva, že by boli všetky taxi obsadené. Navyše sú pomerne lacné, a tak predstavujú ideálne riešenie pri objavovaní krás Ria. Mimo žltých taxi sú obľúbené ešte Radio taxi.
Trajekty využívajú každodenne desaťtisíce ľudí, aby sa dostali do zamestnania. Trajekty spájajú Rio s mestom Niterói, ležiacom na druhom konci hrdla zátoky Guanabara. Plavba trvá asi 20 minút a vyjde na 5 reálov.
Zanechajte nám svoje telefónne číslo a náš odborný poradca vás bude kontaktovať.
ZAVOLAJTE MI SPÄŤ
Dohodnite si schôdzku v najbližšej pobočke. Šetrite svoj čas a nechajte nás vypracovať vhodnú ponuku.
OBJEDNAŤ SCHÔDZKU
Nie ste si 100% istí výberom zájazdu? Sme pripravení odpovedať všetky vaše otázky.
ODOSLAŤ OTÁZKU
Spätné volanie
Otázka k zájazdu
Záujem o službu
Návšteva pobočky
Môj FISCHER
Používateľské meno
heslo Zabudli ste heslo?
Zadajte obsadenosť
Počet cestujúcich 1. izba
Vek detí
Pridať ďalšiu izbu
Kontaktujte nás