×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité informácie o Arube

Aruba-lezi-v-casovem-pasmu-posunutem-oproti-stredoevropskemu-o-ctyri-hodiny.jpg

Pozrite na výber najpodstatnejších informácií o ostrove Aruba. Hoci v rade vecí pripomína zvyklosti v Holandsku, vyskytuje sa tu rad odlišností, o ktorých je dobré vedieť.

Štátne zriadenie

Aruba je územie patriace k Holandskému kráľovstvu. Formálnou hlavou štátu je holandský panovník zastúpený guvernérom. Krajina je aj napriek závislosti na Holandsku plne samosprávna prostredníctvom miestnej vlády okrem riadenia obrany a medzinárodnej politiky.

Časový posun

Aruba leží v časovom pásme posunutom oproti stredoeurópskemu o mínus štyri hodiny, vzhľadom k letnému času o mínus päť hodín. V praxi to znamená, že na Arube majú pravé poludnie, zatiaľ čo u nás odbila 16 hodina, v lete už 17 hodina.

  • Počas zimného času: Aruba - 4 hodiny
  • Počas letného času: Aruba - 5 hodín

Mena a peniaze

Peňažnou jednotkou je arubský florin (AWG), ďalej delený na sto centov. V obehu sú bankovky v nominálnych hodnotách 10, 25, 50, 100 a 250 florinov a mince 1, 5, 10, 25 a 50 centov i 1, 2,5 a 5 florinov. Mena je pevne viazaná na americký dolár, ktorý je tiež úplne bežným platidlom.

Výmenu peňazí realizujete v bankách v Oranjestad alebo v turistických centrách.

Komunikácia

Internet

Ostrov je vrátane hotelových rezortov výborne zabezpečený internetovým pripojením. Bezdrôtové WiFi siete, internetové kaviarne a prípojné body sú úplne bežné.

Pošta

Poštové úrady bývajú otvorené medzi 9 až 17 hodinou. Zásielka sa do Európy dostane maximálne do štrnástich dní.

Telefonovanie

Všetky telekomunikačné služby sú na veľmi vysokej úrovni, porovnateľné s bežnými európskymi štandardmi. Ostrov je výborne pokrytý GSM signálom a roaming slovenských operátorov funguje bezchybne.

Typicky-obrazek-z-resortu-na-Arube.jpg

Dôležité čísla

  • Medzinárodná predvoľba Aruby: +297
  • Integrovaný záchranný systém: 112

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Holandsku

Parkweg 1
2585, JG Den Haag
Holandsko
Tel.: +31 704167777
Fax: +31 704167783
Núdzová linka: +31 653361210
E-mailemb.hague@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/haag

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť na Arube, štátna aj súkromná, je úplne porovnateľná s európskou. Ošetrenie sa hradí na mieste a býva vcelku nákladné, vhodné je preto pred cestou uzavrieť kvalitné cestovné zdravotné pripoistenie u niektorej renomovanej inštitúcii.

S ohľadom na drobné ťažkosti sa vybavte liekmi proti horúčke a hnačke, repelentom a prípravkom upokojujúcim hmyzie uštipnutie. Vaša lekárnička by mala obsahovať tiež lieky bojujúce s prechladnutím, zápalmi či alergickou reakciou.

Colné predpisy

Aruba je súčasť Holandska, teda Európskej únie, a platia tu obvyklé colné predpisy ako pri cestovaní medzi európskymi členskými krajinami.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV.)

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám