Zádušný chrám královnej Hatšepsut

Umiestnenie: Egypt Egypt - Hurghada Zádušný chrám královnej Hatšepsut
typ: Náboženské stavby

Náš názor

Zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut neďaleko Vesetu

Zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut archeológovia objavili v 19. storočí ako trosky, pričom sa skladá z niekoľkých terás. Spodná terasa bola kedysi obklopená kvitnúcimi záhradami a papyrusovými plantážami. Stredná terasa má podobu kolonády a po stranách pilierových chodieb sú dve kaplnky. Horná terasa je kvôli reštaurátorským prácam doteraz uzavretá.

Rekonštruovaný chrám kráľovnej Hatšepsut (Džeser-Džeser či „Najposvätnejší z posvätných“) stojí na úpätí 300 metrov vysokej skalnej steny. Je to v lokalite Dér el-Bahrí na západnom brehu Nílu neďaleko mesta Luxor. Hurghada je odtiaľto vzdialená asi 270 kilometrov, Marsa Alam ešte o 100 kilometrov ďalej.

Vydajte sa po stopách legendárnej Hatšepsut

Kráľovná Hatšepsut (Maatkare), jej život aj vláda nad Egyptom sú pre egyptológov ešte stále celkom nevyriešenou hádankou, o to väčšou je však inšpiráciou pre autorov historických románov. Po smrti svojho otca Thumosa I. sa vydala za nevlastného brata Thumosa II. Po jeho predčasnom skone sa stal jediným dedičom jej nevlastný, neplnoletý syn Thumos III., v mene ktorého vládla ako regentka a na tróne sa udržala 22 rokov.

Keď sa Thumos III. konečne dostal k moci, nechal meno nenávidenej macochy vymazať zo všetkých chrámov, sôch, stavieb a pamätníkov a tým vlastne aj z celej histórie. Za to, že dnes môžeme obdivovať jej terasovito postavený zádušný chrám, vďačíme architektovi Senenmutovi a predovšetkým archeológom a reštaurátorom.

  • Neváhajte a navštívte zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut v dosahu Hurghady.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám